ВЕСТИ

Последни вести од ЖРК Куманово

 • Боризовска симбол на моменталниот успех на ЖРК Куманово.
  ЖРК Куманово како најстар спортски колектив во Македонија, отсекогаш посветувал големо внимание на младите категории и тие отсекогаш го одржувале клубот на едно пристојно ниво долги години наназад, иаку клубот многупати се соочувал со големи проблеми, многу наши ракометарки покажаа карактер, лојалност и верба на клубот и градот наш. … Прочитај повеќе
 • Куманово на врвот на женскиот ракомет во Македонија!
  Почитувани фанови, Огромна чест и задоволство ни е да ви соопштиме за нашите постигнати резултати во оваа натпреварувачка 2019/20. Женскиот ракометен клуб Куманово е есенски шампион во: 》Сеинорска лига 》Младинска лига 》Кадетска лига Браво за: девојките, тренерите, стручниот штаб, раководството, спонзорите, родителите, фановитe.. за сите оние кои се секогаш … Прочитај повеќе
 • Младинките со нова голема победа со која се есенски шампиони!
  Младинките на Куманово шампионски од коло во коло во младинската женска лига редат само победи и демонстрираат огромен квалитет и моќ!
 • Шампионски настап на младинките на Куманово!
  Вчера во салата на СОУ "Перо Наков" се играше дерби натпреварот од младинската лига. Александар Бојковски тренерот на младинките на Куманово со ракометарките Куманово ја пречека екипата на Вардар од Скопје која во тој момент беше прво пласирана на табелата. ЖРК Куманово – Вардар 41:31 (22:15) Судии: Ѓорѓи Василевски … Прочитај повеќе
 • И после 11.коло ЖРК Куманово единствен на врвот со максимален учинок.
  Вчера во спортската сала на СОУ "Перо Наков" во Куманово се одигра 11.коло од Женската супер лига Скопско.   ЖРК Куманово – ЖРК Алушовски 52:21 (28:09)Судија А: Марија Илиева Судија Б: Силвана Карбеска Контролор: Митко Ѓорѓиевски Дежурен лекар: Дејан Димковски. Пред 350 гледачи ЖРК Куманово забележа нова убедлива победа … Прочитај повеќе
 • ЖРК Куманово продолжува со првенствени обврски.
  20:00
  После репрезентативната пауза во која нашата репрезентација играше пријателски турнир во Турција, со селекциите на Турција, Косово и Италија,5 наши ракометарки добија повик и настапија за нашата репрезентација, Јована Кипријановска, Александра Боризовска, Ангела Јанкуловска, Леонида Гичевска и Бранкица Марковиќ, вооедно нашата репрезентација ја води и тренерот на … Прочитај повеќе
 • Настапи на нашите ракометарки за репрезентација на Македонија во ремито со Италија.
  Нашите ракометарки во дресот на Македонската репрезентација. Нашата сениорска репрезентација предводена од тренерот на ЖРК Куманово, Симе Симевски, игра подготвителен турнир во Турција, Анталија.На првиот натпревар кое се одига вчера, нашата репрезентација играше со селекцијата на Италија со која ремизираше 29:29.После првото полувреме наша репрезентација имаше негатива од 3 … Прочитај повеќе
 • Со победа се враќаат и пионерките од Скопје.
  Во Скопје во салата на ОУ "Kруме Кепески" пред околу 50 гледачи нашите пионерки предводени од Димитар Антевски и Мирољуб Пауновиќ издвојуваа победа против екипата на КЛ7 Лазаров.КЛ7 Лазаров(пионерки) : ЖРК Куманово(пионерки) 08:21 (03:13)Стрелци за Куманово:Матеја Јовановска 7 голаДимитровска Ана Марија 5 голаНиколовска Ива 4 голаМилановска Ива 3 голаЦветковска … Прочитај повеќе
 • Нова победа на нашите кадетки.
  Денеска од 18:30 часот во салата на ОУ "Х. Т Карпош, Куманово, нашата кадетска екипа предводена од Антевски Димитар и Мирољуб Пауновиќ во рамките на четвртото коло од кадетската лига (група 2) во Куманово ја пречека екипата на ЖРК Гевгелија.Пред околу 200 гледачи, ЖРК Куманово славеше над Гевгелија со … Прочитај повеќе
 • Шампионско издание на Куманово!
  Заедничка фотографија на ЖРК Куманово после големата победа на Металург Долго време Куманово работи на својата цел создавање на шампионски тим, стручниот штаб, вработените не се откажаа никогаш од својата намера, и кога беше тешко не се откажаа кога Куманово се бореше со финансиска криза, сите тешки периоди не … Прочитај повеќе
 • Куманово и Металург на мегдан, само една екипа ќе остане непоразена после 10. коло.
  Време е за дерби натпревар. Денеска во Куманово се сретнуваат двата фаворити за титула и едниствените две екипи со максимален учинок после 9 одиграни кола со 9 победи. Овие две екипи секогаш приредуваат интересен и динамичен натпревар, со многу убави акции, одбрани и голови, нели сепак ова е врвот … Прочитај повеќе
 • ЖРК Куманово добитник на Ноемвриска награда
  Денеска , на свечената седница по повод Денот на ослободувањето на Куманово, на Женскиот ракометен клуб Куманово, му беше доделена Ноемвриската награда во вид на диплома, за одличните резултати во ракометот во изминатите години, а особено за освоениот Трофеј КУП на државата во сезона 2019/20. Воедно, ЖРК Куманово оваа … Прочитај повеќе
 • Куманово го совлада Вардар
  Во брз и динамичен натпревар во полната салата на СОУ "Перо Наков" нашата екипа издвојуваше важна победа. Одличната игра на двете екипи и натпревaрувачката атмосфера создадена од домашната и гостинската публика, придонесе неизвесен тек на второто полувреме во кое нашите ракометарки излегоа како победници. Им честитаме на ракометарките на … Прочитај повеќе
 • ЖРК Куманово го дочекува ЖРК Вардар
  На 7.11.2019 ЖРК Куманово ќе го угости ЖРК Вардар во обид да остане непоразен на стартот на домашното првенство во рамките од осмото коло од женската Суперлига. Натпреварот ќе се одигра во салата на СОУ Перо Наков со почеток од 20:00 часот.
 • ЖРК КУМАНОВО НЕ СОПИРА: ПЕТ СРЕДБИ – ПЕТ ПОБЕДИ
  Во петтото коло на македонската женска Суперлига, ЖРК Металург и гостуваше на екипата на ЖРК ЦЕМС. Средбата се одигра во Ѓорче Петров, а заврши со катастрофален пораз на домашниот состав. Само во почетните минути, кога екипите ги испитуваа силите на противникот, се играше рамноправно, а потоа се се претвори … Прочитај повеќе
Споделете